***   TEST YAYININDAYIZ  ***

Süper Mezat Logo

Neden Üye Olmalıyım?

SSS

1. Süper Mezat nedir?

www.supermezat.com, gayrimenkul satıcılarını, alıcılarını ve herhangi bir sebeple gayrimenkul devralma/devretme yetkisine sahip olup devralmak/devretmek isteyen kişileri bir araya getiren, bir gayrimenkul açık artırma sitesi ve hizmetidir. Listelenen mülklerin bir çoğu değişik dönemlerde ihaleye çıkılmakta birlikte alıcılar ihale dışı dönemlerde de serbest teklif verebilirler.

2. Açık artırmaya nasıl katılabilirim?

Açık artırmaya katılmak için, www.supermezat.com'a kayıt olmak zorundasınız. Kayıt ile birlikte Açık artırmaya katılım sözleşmesi ve Gizlilik Politikasını onayladığınız takdirde kayıt gerçekleşecek ve açık artırmalara katılım sağlayabileceksiniz.

3. Süpermezat onayı nedir?

Kullanıcı kaydı ve onayı sistem moderatörü tarafından yapılır. Diğer bir deyişle doldurulan her bir form için moderatör tarafından onay verilir. Bu süreç tamamlanmadan ihalede teklif veremezsiniz. Bu yüzden ihale başlangıç süresinin en az 24 saat öncesinden kayıt için başvurunuzu tamamlamış olmanızı öneririz. Moderatör gerek gördüğü hallerde Alıcı'nın kimliğini ve alım gücünü sorgulama Hakkı'na sahiptir.

4. Neden üye olmak zorundayım?

Güvenli ve şeffaf bir ortamda teklif verebilmek için tüm katılımcıların sitemize kayıt olması gerekmektedir. Çünkü elektronik ortamda da olsa emlak alışverişlerinde bilgisayar ekranlarının arkasında gerçek kişiler ve kurumlar vardır ve biz sizi tanımak istiyoruz.

Güvenilir bir ihale ortamı sağlayabilmek için kayıt sırasında katılımcıdan çeşitli dokümanlar istenebilir ve ihalelere teklif vermek esnasında teminat bedeli talep edilir.

Teklif vermeye başlamadan önce gayrimenkul ile ilgili tüm incelemeleri tamamladığınıza ve tüm online ihale prosedürlerini okuyup anladığınıza emin olunuz.

5. Siteye kayıt olmak için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

www.supermezat.com'a kayıt olmak tamamıyla ücretsiz olup, herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Ancak kaydın gerçekleşmesini takiben katılmak istediğiniz açık artırma var ise, işbu artırmalarda belirtilen teminat ücretini yatırmak zorundasınız.

6. Satış süreci nasıl gerçekleşecektir?

Her bir açık artırma için farklı olacak şekilde düzenlenen Açık Artırma Şartnamesinde satış süreci açıkça ifade edilmektedir. Buna göre, Açık artırma Şartnamesinde belirtilen prosedüre uygun olarak hareket edilecek olup, aksi Açık artırma şartnamesinde belirtilmediği takdirde öncelikle açık artırma şartnamesini kabul edecek, sonra teklif verecek ve teklifinizin aktif hale gelmesi için teminatlarını yatıracaksınız. Teminatı yatmayan teklifler pasif olarak kalacak ve bir süre sonra sistemden otomatik olarak silinecektir. Teminatı yatan teklifler sistemde aktif olarak yer alacaktır.

İşbu işlemi takiben, güncel fiyat, verilen tüm teklifler, kalan süre ve ihalenin trafiği ile ilgili diğer tüm istatistikleri ihale detayı sayfasından takip edebilecek, teklifinizi yükseltmek istediğiniz takdirde artırma yapacaksınız. Sistem bu arada teklif verdiğiniz ihaleye yeni bir teklif geldiği durumda sizi e-mail ve sms aracılığı ile uyaracaktır. Yasal teminatı yatırmış olan ALICI adayları İHALE KAPANIŞ SAATİNE KADAR TEKLİFLERİNİ ARTIRABİLİRLER.

Açık artırmada en yüksek teklifi veren alıcı adayı, ihaleyi kazanacak ve gayrimenkulü satın almaya hak kazanacaktır. Söz konusu alıcı adayı, kendisine ihaleyi kazandığını bildiren e-mailde belirtilen bilgi ve belgeleri tarafımıza iletecektir.

7. Birden fazla gayrimenkul için teklif verebilir miyim?

Üye olduktan sonra diğer gayrimenkuller için teklif vermeye devam edebilirsiniz. İlgilendiğiniz tüm ihaleleri seçerek tüm ihalelere teklif verebilirsiniz. Teminat ücreti tüm ihaleler için ayrı ayrı hesaplanır ve sizden ayrı ayrı havale ya da EFT yapmanız beklenir. Kazanmadığınız durumda teminat ücretinin tamamı size iade edilir.

8. Teminat nedir ve Teminat ücreti ne kadardır?

Teminat, ihaleye katılabilmeniz için ve Satıcı’ya alma taahhüdünüzü gösteren Açık Artırma Şartnamesinde öngörülen güvence bedelidir. Teminat ücreti, her bir açık artırmaya konu taşınmazın muhammen bedeline göre tespit edileceğinden, her bir taşınmaz için değişebilecektir.

9. Teminat Ödemesini ne şekilde yapacağım?

Esas itibariyle www.supermezat.com'un yapacağınız ödemeler üzerinde herhangi bir takibat ve/veya kontrol etme olanağı bulunmamakta olup, yatırılan teminatlar doğrudan bankalar aracılığı ile işbu satıcıların hesaplarına iletilmektedir. EFT YA DA HAVALE ESNASINDA size gelen e-mail'de belirtilen süreye uymanız ve mutlaka yine e-mail'de belirtilen ihale kayıt No'sunu belirtmeniz gerekmektedir.

10. İhaleyi kazanamazsam, teminatımı geri alabilecek miyim?

İhaleye teklif vermeniz ancak ihaleyi kazanamamanız halinde ise, Açık Artırma Şartnamesinde belirtilen süre içinde teminatınız havale/eft/kullanmış olduğunuz herhangi bir banka ödeme sistemi ile ödemeyi gerçekleştirdiğiniz hesabınıza iade edilecektir. Ancak ihaleyi kazanmasına rağmen ihale koşullarını yerine getirmemiş olan alıcı adayının, teminatı iade edilmeyecek ve SATICI TARAFINDAN GELİR KAYIT EDİLECEKTİR.

11. İhaleye verdiğim teklifi geri çekmek istiyorum. Mümkün müdür?

Açık artırma Katılım Sözleşmesi ve gizlilik prosedürü okuyup anladığınızı; bu sebeple vermiş olduğunuz tüm bilgilerin ve verdiğiniz teklif rakamının doğru olduğunu kabul ediyoruz. Ancak Mücbir sebep hallerinin vuku bulması halinde, info@supermezat.com e-mail adresinden bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde, teklifinizi geri çekme talebiniz değerlendirilecektir.

12. İhale günü ve saati

Her bir ihalenin günü ve kapanış saati farklı olup, işbu husus Açık artırmaya katılım şartnamesinde açıkça belirtilecektir. Güncel fiyat, verilen tüm teklifler, kalan süre ve ihalenin trafiği ile ilgili diğer tüm istatistiklere ihale detayı sayfasından ulaşabilirsiniz. ( sadece kayıtlı kullanıcılar tarafından incelenebilir.)

13. İhale konusu gayrimenkulü görebilir miyim?

Kayıt sırasında akdetmiş olduğunuz Açık Artırmaya Katılım Sözleşmesinde de açıkça belirtildiği üzere, gayrimenkule ilişkin belirtilen her türlü belge yahut bilgiden www.supermezat.com tarafında sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Ancak www.supermezat.com sitede yer alan bilgi ve belgelerin geçerliliği konusunda azami dikkati ve özeni göstermeye devam edecektir.

Talep ettiğiniz ve Satıcı’nın da açık artırmaya konu gayrimenkulü göstermeyi kabul ettiği ve/veya gayrimenkulün gezilmeye uygun olduğu hallerde, söz konusu gayrimenkulü görebileceksiniz. Ancak işbu husus Mal sahibinin bu yöndeki kararına bağlı olduğundan, mal sahibinin açık artırmaya konu gayrimenkulün gösterilmesini kabul ettiği hallerde, söz konusu ziyaret taleplerinizi info@supermezat.com adresine yollayacağınız bir mail ile KB ekibi ve/veya işbirliği yapılan emlakçı organize edecektir.

14. İhale konusu gayrimenkulü görmeye imkanım yok ise ne yapabilirim?

İhale konusu gayrimenkulün www.supermezat.com sitemizde yer alan fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Ancak söz konusu fotoğrafların yeterli olmadığını düşünüyor daha detaylı bir araştırma istiyorsanız, söz konusu talebinizi info@supermezat.com adresine yollayacağınız bir mail ile arkadaşlarımıza iletebilir, eğer varsa gayrimenkulün farklı açılardan fotoğraflarını temin edebilirsiniz.

15. İhaleyi kazandım. Bundan sonraki süreç nasıl olacaktır?

Açık artırmaya katılan ve en yüksek teklifi veren alıcı adayı iseniz, tebrikler! Gayrimenkulü almaya hak kazandınız. İhaleyi kazandığınıza ilişkin teyit e-maili ihalenin sonuçlanmasını takip eden 24(yirmidört) saat içinde tarafınıza gönderilecek olup, işbu e-mailde bundan sonra yapılması gereken işlemler açıkça ifade edilmektedir. Ayrıca e-mailin elinize ulaşıp ulaşmadığının teyidi için telefon ile de tarafınız ile iletişim kurulacaktır. E-mailde belirtilen dokümanları temin edip tarafımıza ilettiğiniz takdirde, işbu bilgi ve belgelerin doğruluğu ve tamamlandığı teyit edilmesini takiben tapuda satış işlemi gerçekleşecektir.

SATIŞ ile ilgili olarak Kanunların alıcıya yüklediği tüm yükümlülüklerin tarafınızdan eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

16. Süpermezat.com'a Ücret Ödeyecek miyim?

Süpermezat’taki ihalelerde kazanan teklifin sahibi olmanız durumunda bir hizmet bedeli ödeyebilirsiniz.

Bunun için ilgili ihale sayfasındaki Alıcı Komisyonu yüzdesini takip ediniz. Bir hizmet bedeli ödemeniz gerekirse bu bedeli tapuda işlem öncesi tamamı ile ödemiş olmanız gerekmektedir.

17. www.supermezat.com üye girişimi sağlayamıyorum. Ne yapabilirim?

www.supermezat.com üye girişinde parolanızı unutmuş iseniz, parolamı unuttum seçeneğini kullanarak sitemize giriş sağlayabilirsiniz. Ancak şifrenizin ya da hesabınızın izinsiz olarak kullanıldığını ya da bir başka güvenlik ihlalini fark ettiğiniz ya da şüphelendiğiniz takdirde, www.supermezat.com’da belirtilen Müşteri Destek Birimine info@supermezat.com adresine yazarak derhal haber verdiğiniz takdirde arkadaşlarımız en geç 48 saat içinde çözüm sağlayacak ve size dönüş yapacaktır.

18. Mailleriniz bana ulaşmıyor. Ne yapmalıyım?

Not: web@supermezat.com adresini güvenilir adres listenize almanız gerekebilir.

19. Süpermezat’ta Finansman imkanları var mı?

Supermezat.com üzerinde size çeşitli bankalardan avantajlı kredi alternatifleri sunulabilir. Bu kredilerden biri veya kendi bankanızdan bulduğunuz en uygun kredi ile alış sürecini tamamlayabilirsiniz.

20. Güncel ihalede olmayan mülklere nasıl teklif verebilirim?

Bunun için ilgili mülkün bulunduğu sayfanı sağ alt köşesinde bulunan Teklif Vermek istiyorum linkine tıklayarak teklif formunu doldurunuz. Bu aşamada üye değilseniz önce üye olmanız gerekecektir.

Teklifiniz ile ilgili mutlaka bir cevap alacağınız gibi eğer bu mülk ihaleye çıkarsa mutlaka ayrıca bilgilendirileceksiniz.

21. Ne tür güvenlik sistemleri kullanıyorsunuz?

Tüm sunucularımız güvenli ortamlarda tutulmakta ve saldırılara karşı korunmalıdır. Yapılan tüm işlemler kayıtlı üyeler tarafından yapılabilmektedir ve tüm işlemlere ait IP kayıtları tutulmaktadır. Verilen tekliflerin geçerli olması için mutlaka teminat bedelinin bankacılık sistemi içinde yatırılması gerekmektedir.

Teminatların takibi supermezat.com ile satıcı tarafından birlikte yapılmakta ve satıcının banka hesabında tutulmaktadır.

Şüpheli ve spekülatif durumlarda moderatörün işlemi ya da açık artırmayı kontrol etmek ve gerekirse ihaleyi erteleme, durdurma, iptal yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca yasalara aykırı durumlar yasal merciler ile paylaşılmaktadır.

Ayrıca alıcı ve satıcı soru ve şikâyetleri için çağrı merkezimiz mesai saatleri içinde tam destek vermektedir.

22. Süpermezat.com'u mobil cihazımızda kullanabilir miyiz?

Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.